Jesteś tutaj: O RASIE O RASIE

O RASIE

Kot syberyjski przez lata uważany był w swojej ojczyźnie za pospolitego dachowca. Dziś jest ulubieńcem salonów, który w dużo mniejszym stopniu uczula alergików ( nie posiada genu Fel-d1 który jest odpowiedzialny za uczulenie u ludzi). Oznacza to, że ok 80% osób, które są uczulone na koty nie będzie miało alergii. Brak uczulania powoduje, że są to doskonałe koty dla dzieci oraz zmagających się z alergią dorosłych.

Kot syberyjski posiada imponujące futro i wrodzoną grację, co nie pozwalają odwrócić od niego wzroku. Mimo sporych gabarytów wykazuje się niezwykłą zwinnością i skocznością, które zachowuje nawet do późnej starości.

Kot syberyjski to kot wesoły i bardzo ciekawski. Interesuje się otoczeniem i bierze czynny udział w życiu rodziny. Doskonały przyjaciel dla dzieci – cierpliwy, wyrozumiały i zawsze chętny do zabawy. Posiada wysoko rozwinięte umiejętności wokalne. Lubi „rozmawiać” z ludźmi i bez oporów komunikuje im, poprzez najróżniejsze formy miauczenia, że czegoś potrzebuje. Dysponuje szeroką skalą dźwięków: od wysokiego tonu przypominającego świergot, po głębokie, melodyjne mruczenie.

 

 

 

 Osobliwą i urzekającą odmianą kotów   syberyjskich jest Neva Masquerade. Nazwę tę   nadano na cześć Newy - rzeki przepływającej przez Petersburg, miasta słynącego z maskarad - hucznych balów maskowych. Rodowód Neva Masquerade sięga XVII wieku. Neva jest pełnowartościowym kotem syberyjskim zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, różni się umaszczeniem oraz kolorem oka , nevy mają niebieskie oczy o różnych odcieniach im ciemniejsze w jednolitym kolorze tym bardziej jest cenione przez hodowców. Rasa ta powstała w sposób naturalny z połączenia kotów syberyjskich oraz syjamskich. Pierwsze koty tej rasy pojawiły się w okolicach Patersburga w XVII. Koty syberyjskie były tamtejszymi ‘dachowcami’ natomiast koty syjamskie mieszkały na rosyjskich dworach. Kiedy minęła moda na posiadanie kotów syjamskich część z nich wylądowała na ulicy gdzie zaczęła mieszać się z syberyjczykami.

Blue Chelsea

Hodowla Kotów
Neva Masquerade
i Syberyjskich
w Warszawie

Monika Jabłonowska

Kontakt

Tel: +48 602 446 411

E-mail: kontakt@blue-chelsea.pl

Znajdź nas

f