Jesteś tutaj: KOTY W TV NASZA KOTKA GWIAZDĄ TELEWIZYJĄ CZYLI KOT SYBERYJSKI KOTEM DLA ALERGIKA

NASZA KOTKA GWIAZDĄ TELEWIZYJĄ CZYLI KOT SYBERYJSKI KOTEM DLA ALERGIKA

Zapraszam do obejrzenia fragmetu pytania na śaniadanie dotyczącego alergii i kotów syberyjskich

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/44043188/koniec-z-alergia-na-koty

Co w kocie uczula?
Mitem jest, że sierść u kotów uczula. Uczulają zarówno koty o bogatym futrze, jak i nagie piękności jak sfinks. Reakcja alergiczna wywoływana jest przez białko (glikoproteinę Fel d1), które znajduje się w kociej ślinie, gruczołach skórnych i złuszczonym naskórku. Naskórek naturalnie się złuszcza, proces ten jest niezauważalny, więc nie jesteśmy w stanie dostrzec kiedy jego elementy wędrują na dywan, meble czy pościel. Z kolei samo nanoszenie alergenu na kocią sierść obserwujemy codziennie w trakcie kociej toalety – kot liże futro, ślina wysycha, jej resztki zaczynają unosić się w powietrzu. Z tego powodu reakcja alergiczna występuje u ludzi, którzy nawet nie zdążyli dostrzec kociego lokatora – wystarczy, że znajdą się w pomieszczeniu, gdzie kot rezydował. Co więcej, kot może już nie mieszkać w danym mieszkaniu kilka tygodni, a alergeny nadal będą występować w danym miejscu, ponieważ są mikroskopijne i trudno je usunąć z każdego zakamarka mieszkania.

Podsumowując, uczula każdy kot, który wydziela ślinę, ma gruczoły skórne i naskórek. Problem dotyczy więc 100% populacji kotów i nie można z tym dyskutować. Koty bez sierści uczulają, kot z włosami zamiast sierści nie istnieją, a gdyby nawet istniały, to nadal – mają ślinę, naskórek i gruczoły skórne wytwarzające alergizujące białko.

Który kot uczula bardziej?

Obszar ten nie jest dobrze zbadany (w ramach ciekawostki, wiele badań weterynaryjnych dotyczy psiej populacji, nie kociej i mimo zaawansowanych badań, np. nad inseminacją u psów, w kocim obszarze badacze mają jeszcze wiele do zrobienia). Istnieją artykuły, które starają się zestawić rasy najbardziej przyjazne dla alergików, niestety nie przytaczają one badań, które by potwierdzały tezę, że dany kot mniej uczula od innych.

Przykładem takiego zestawienia jest np. to, pochodzące ze strony:https://www.koty.pl/kot-dla-alergika-poznaj-10-kocich-ras-ktore-mniej-uczulaja/

W zestawieniu znajdują się koty syberyjskie i ich odmiana neva masuerade.

Mówi się o tym, że koty o jaśniejszym futrze (im mniej melaniny, tym lepiej), uczulają mniej niż pozostałe. Tutaj można przyznać punkt dla rasy neva masquerade, której przedstawiciele często posiadają tzw. jasny płaszcz czy też – wręcz – białą kryzę, ale nie jest to też zasadą. Należy pamiętać, że przy tej rasie (i u innych kotów o znaczeniach point z ciemnymi pyszczkami, uszami, łapkami i ogonami, a jaśniejszym korpusem), kocięta rodzą się wręcz białe, a z wiekiem zaczynają ciemnieć.

Poziom stężenia uczulającego białka w ślinie kota to indywidualna cecha osobniczna, trudno jest przewidzieć jak mocno będzie uczulać kociak, gdy dorośnie. Natomiast naszą prywatną obserwacją jest to, że kastrat uczula mniej od niewykastrowanego kota, a kotki są bardziej przyjazne alergikom niż kocury.

fragment artukułu ze strony za zgodą autora http://balalajka.net/

Blue Chelsea

Hodowla Kotów
Neva Masquerade
i Syberyjskich
w Warszawie

Monika Jabłonowska

Kontakt

Tel: +48 602 446 411

E-mail: kontakt@blue-chelsea.pl

Znajdź nas

f